بررسی علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در شب

بررسی علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در شب

یکی از مشکلاتی که کاربران دوربین مداربسته با آن رو به رو می‌شوند، تار شدن تصویر دوربین مداربسته است. تار شدن تصویر دوربین مداربسته هم در روز می تواند اتفاق بیفتد و هم در شب ممکن است شاهد آن باشید. در این مقاله به بررسی علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در شب و نحوه رفع آن می پردازیم

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • نور مادون قرمز و ارتباط آن با تار شدن تصویر دوربین مداربسته
  • علت برگشت نور مادون قرمز از روی شیشه دوربین به درون آن
  • افت کیفیت تصویر دوربین مداربسته
  • علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در شب
  • علت برفکی شدن تصویر دوربین مداربسته
  • رفع تاری دوربین مداربسته
  • سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته

نور مادون قرمز و ارتباط آن با تار شدن تصویر دوربین مداربسته

در شب LED های مادون قرمز دوربین مداربسته روشن می شوند و نوری که از دوربین به بیرون ساطع می شود، نور مادون قرمز است. در برخی مواقع ممکن است  نور مادون قرمز نتواند از شیشه ی جلوی دوربین عبور کند. در این صورت با تار شدن تصویر دوربین مداربسته در شب رو به رو خواهید شد. چربی که به مرور زمان روی شیشه دوربین نشسته، دوده ای که در محیط وجود دارد و یا جنس نامرغوب شیشه، از عواملی هستند که موجب عدم عبور نور مادون قرمز از شیشه می شوند. پس یکی از علت های تار شدن دوربین مداربسته، برگشت و بازتابش نور مادون قرمز از روی شیشه به درون دوربین و برخورد مستقیم آن با لنز است.

علت برگشت نور مادون قرمز از روی شیشه دوربین به درون آن

دور دهانه ی لنز یک لایه از جنس پلاستیک یا فوم وجود دارد که به آن فوم دور لنز گفته می شود. اگر این فوم حرکت کند یا کمی پایین تر آمده و افتاده باشد، موجب بازتابش بیشتر نور مادون قرمز به لنز می شود. فوم دور لنز دوربین بازتابش نور را محدود می کند و جنبه ی تزئینی ندارد. هم چنین قرار گرفتن دوربین ها در مکان هایی مانند کارخانه ها که بخار چرب وجود دارد، بازتابش نور مادون قرمز را بیشتر می کند.

افت کیفیت تصویر دوربین مداربسته

در بررسی علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در شب به دلایل افت کیفیت تصویر دوربین مداربسته می پردازیم. به دلایل متعددی ممکن است این افت اتفاق بیفتند. لنز دوربین مداربسته را بررسی کنید، احتمال دارد لنز دوربین مداربسته کثیف شده باشد. اگر طول کابلی که استفاده می کنید بلند باشد یا تصویر دوربین مداربسته رزولوشن پایینی داشته باشد نیز با افت کیفیت تصویر مواجه خواهید شد. ضعیف بودن سیگنال  wifi هنگام استفاده از دوربین مداربسته بی سیم، باعث افت کیفیت تصویر دوربین مداربسته می شود.

علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در شب

در برخی دوربین های مداربسته یک پیچ برای back focus وجود دارد که با تنظیم آن می توانید تصاویر واضحی را حتی در نور کم و هنگام شب داشته باشید. برای انجام این کار دیافراگم دوربین را تا آخر باز کنید تا فوکوس دوربین برای نور کم بهینه سازی شود. با استفاده از تنظیمات back focus هنگام استفاده از زوم دوربین می توانید تصاویر با کیفیت تری داشته باشید.

علت برفکی شدن تصویر دوربین مداربسته

وجود نویز در دوربین مداربسته، عامل اصلی برفکی شدن تصویر دوربین مداربسته است. عوامل دیگری نیز منجر به این اتفاق می شوند که در این بخش به توضیح آن ها می پردازیم. پایین بودن کیفیت لنز دوربین مداربسته، سیم کشی غیر استاندارد دوربین ها و بالا بودن دمای محیط از عوامل تاثیر گذار در بروز این مشکل هستند. اتصالات دوربین را چک کنید و مطمئن شوید فیش های BNC به درستی متصل شده باشند. برای جلوگیری از برفکی شدن تصویر دوربین مداربسته سعی کنید از منبع تغذیه با کیفیت و مناسب استفاده کنید.

رفع تاری دوربین مداربسته

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که چگونه تاری دوربین مداربسته خود را رفع کنیم؟ لنز دوربین مداربسته خود را بررسی کنید. در صورت وجود آلودگی، گرد و غبار، تار عنکبوت و.. آن را رفع کنید. برای دوربین های مداربسته وریفوکال، باید زوم و فوکوس آن ها را تنظیم کنید. هم چنین نرم افزار های مختلفی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید تاری تصویر دوربین مداربسته خود را رفع کنید. اگر با انجام تمام این کارها مشکل تاری تصویر دوربین شما رفع نشد، به متخصصین مربوطه در این زمینه مراجعه کرده و از آن ها کمک بگیریرد.

سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته

یکی از مهم ترین مشکلاتی که هنگام استفاده از دوربین های مداربسته ممکن است رخ بدهد، سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته است. برای رفع این مشکل ابتدا باید به بررسی علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته بپردازیم. در برخی مواقع ممکن است تنها دلیل سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته ی شما وجود یک مانع روی لنز دوربین یا کثیف شدن آن باشد. در این صورت با تمیز کردن لنز دوربین مشکل رفع می شود. علت دیگر این امر، نصب دوربین در مکان نامناسب و فاقد نور کافی است. تنظیمات دوربین مداربسته خود را بررسی کنید و مطمئین شوید تنظیمات صحیح بوده و عوض نشده باشد. در صورت خرابی LED مادون قرمز دوربین مداربسته، نور مادون قرمز به محل مورد نظر برای تصویر برداری نرسیده و با مشکل سیاه شدن تصویر مواجه خواهید شد.

سوالات متداول

چرا دوربین مداربسته در شب سوسو می زند؟ منابع نور یکی از رایج ترین دلایل سوسو زدن دوربین های مداربسته در شب است. دوربین هایی که مجهز به دید در شب IR هستند، در هنگام شب و شرایطی که نور محیط کم است سنسور مادون قرمز آن ها فعال می شود. به این ترتیب می توانید در محیط هایی که نور کم و ضعیف است تصویر برداری کنید.

چگونه بفهمم دوربین مداربسته من دید در شب دارد؟ وضعیت LEDهای دوربین های امنیتی IP را بررسی کنید. هم چنین یک راه ساده برای تشخیص اینکه دوربین مداربسته دید در شب دارد یا خیر وجود دارد. می توانید ازیک کتاب یا هر جلد دیگری برای جلوگیری از تابش نور به دوربین مداربسته خود استفاده کنید. اگر دیدید چراغ ها قرمز می شوند به این معنی است که دوربین مداربسته روشن بوده و دارای دید در شب است.

علت کار نکردن دوربین مداربسته در شب چیست؟ یکی از رایج ترین دلایلی که باعث کار نکردن دوربین مداربسته در شب می شود، افت ولتاژ است. هنگامی که IR روشن می شود، برق مورد نیاز دوربین افزایش می یابد. در این صورت اگر کابل کشی بیش از حد طولانی باشد، افت ولتاژ را تجربه خواهید کرد. این امر می تواند منجر به کار نکردن دوربین مداربسته در شب شود.